Promo Video Nedir?

Promo Video Nedir?

“Promo video” İngilizce bir terimdir ve Türkçe karşılığı Tanıtım Videosu’dur. Genellikle reklamlar ve ticari tanıtımlar da promo video terimi kullanılmaktadır. Websitemizin adı tanitimvideosu.com olduğu için promovideo da diyebiliriz. Yurtdışında kullanılan bu terim zamanla ülkemizin de gündemine girmiştir. Peki tam olarak promo video nedir?

Promo Video Nedir Ne Değildir?

Promo video, tanıtım videosu demektir. Bir işletmenin kurumsal kimliğini veya bir ürününü tanıtması için oluşturulan açıklayıcı videoya kısaca promo video denir. Promo video çok geniş yelpazeye sahiptir. Menümüzde promo videonun çeşitleri bulunmaktadır. Tanıtım videosu bir ürünün imalat aşamasını anlatabildiği gibi, aynı ürünün nasıl çalıştığını da anlatabilmektedir. Bahsedilen amaçlara hizmet edecek şekilde oluşturulan tüm videolar aslında promo videodur. Yani tanıtım videosudur. Tanıtım videoları boyut olarak 2’ye ayrılmaktadır. İki boyutlu videolar ve üç boyutlu videolar olarak kategorilendirilebilen tanıtımların en belirgin özellikleri boyutlarıdır.

Promo Video Türleri Nelerdir?

İki çeşit tanıtım videosu boyut türü bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere insan gözü x, y ve z ekseni olarak görüntüleri üç boyutta görür. Derinlik olarak nitelendirdiğimiz boyutu z ekseni olarak tanımlarsak promo video, x ve y eksenlerinde 2 boyutlu (2D) olarak oluşturulmaktadır. Bunun yanında derinlik boyutunu da eklersek (yani x, y ve z ekseni) üç boyutlu (3D) olarak da oluşturulabilir. Dolayısıyla promo video türleri iki boyutlu ve üç boyutlu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Promo Video Nasıl Yapılır?

Promo video oluşturmak için yardımcı yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Nasıl bir tanıtım videosuna ihtiyaç duyuluyorsa çok sayıda yazılım mevcuttur. https://tanitimvideosu.com/kendini-kanitlamis-26-animasyon-programi adresimizde 26 farklı yazılımların olumlu ve olumsuz yönlerini incelemiştik. Detaylı olarak hazırlanan listeye bakarak ihtiyacınızı karşılayacak bir bilgisayar destekli yazılım seçebilirsiniz. Promo video oluşturmak için bir veya birden fazla sahneye, objelere ve karakterlere ihtiyaç vardır. Materyaller oluşturulduktan sonra animasyona dönüştürme işlemi yapılmaktadır. Animasyona dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra render işlemi yapılmaktadır ve video dosyası alınmaktadır. Video dosyasını dilediğiniz gibi kullanarak hedefe ulaşılmaktadır.

Promo Video Sadece Animasyon Mu Olur?

Tanıtım videosu sadece animasyon olmaz. Gerçek kamera çekimleri ile de promo video oluşturabilirsiniz. Sektörünüze göre ihtiyacınız olan tanıtım videosu, animasyon mu olmalı yoksa gerçek çekim videolardan mı oluşmalı konusunda karar vermek gerekir. Videonuz, gerçek görüntülerle birlikte animasyon videoların birleştirilmesiyle karma şekilde de oluşturulabilir. Promo video sahibi olmak için harekete geçtiğinizde teknik ekiplerimiz sizi bilgilendirecektir.

Promo Video ve Seslendirme

Tanıtım videolarında seslendirme yapılması verimi arttırmaktadır. Verimli bir reklam tanıtım videosu istiyorsanız seslendirme yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Profesyonel firmalar, reklamlarında sürekli seslendirme ve animasyon figürler istemektedir. İzlenilen videonun daha sempatik görünmesi ve izleyenlerin daha iyi anlayabilmesi için animasyon ve seslendirme şarttır. Dolayısıyla promo video ve seslendirme birlikte muhteşem ikilidir denilmektedir.

659
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Tanitimvideosu.com
Tanitimvideosu.com
Merhaba!
İstediğiniz çalışmayı tarif edebilir misiniz?
1