Dakika Başına Animasyon Fiyatları

Dakika Başına Animasyon Fiyatları

Animasyon fiyatları; videonun çözünürlük kalitesine, boyutuna (iki boyutlu veya üç boyutlu), süresine, animasyonda ki karakter sayısına ve yaptığı hareketlere göre değişmektedir. Fiyatların sürekli güncel kalabilmesi adına, fiyatları Türk Lirası (₺) ve dolar ($) cinsinden vereceğiz. Ülkemizde her işte olduğu gibi, animasyon sektörü de Türk Lirası üzerinden çalışmaktadır. Dolar cinsinden fiyatları belirtmemizin nedeni, yaklaşık bir fiyat söylemektir. Animasyon yaptırmak istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz başlıklara hakim olmanız fayda sağlayacaktır. Fiyatları; 2D ve 3D olarak iki ana kategoride ve Amatörler, Freelancer ve Şirketler olarak 3 ayrı alt kategoride veriyoruz. Reklam Videosu konumuza göz atarak, teknik ekiplerimizden fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

1, 1.1, 1.2 ve 1.3 kategorileri iki boyutlu animasyon fiyatlarını gösterir.

Üç boyutlu (3D) animasyon fiyatlarını görmek için 2, 2.1, 2.2 ve 2.3 bölümlerini okuyunuz.

1. Güncel 2D Animasyon Fiyatları

İki boyutlu animasyon fiyatları yapılan kişiler tarafından ve kalite açısından değişkenlik göstermektedir. İki boyutlu animasyonlar için fiyatları 3 farklı kategoride belirtebiliriz. Bu kategoriler Amatörler, Freelancer ve Animasyon Şirketleridir.

1.1. Amatörler İçin 2D Animasyon Fiyatları

Piyasada çok sayıda amatör halde animasyon yapan kişiler bulunuyor. Amatör şekilde animatörlük yapan arkadaşlarımız ortalama olarak 0 – 75 $ arasında fiyatlar vermektedir. Tabi ki ucuz etin yahnisi olmuyor. Kalite/Fiyat oranı yüksek olmalıdır. Düşük fiyatlar, potansiyel müşterilere cazip gelebilir ancak işin sonunda mutlu olma oranları oldukça düşük seviyede seyrediyor. Amatör çalışma isteyenler; “benim için müşterimin profesyonel çalışma görmesin gerek yoktur, kötü görüntüleri de izleyebilir” düşüncesine sahipse tercih edebilirler. Düşük fiyatlar ile profesyonel çalışma beklentisi gerçekçi bir yaklaşım değildir.

1.2. Freelancer İçin 2D Animasyon Fiyatları

Serbest olarak çalışan ve genellikle tek başına işleri yürüten kişileri Freelancer olarak adlandırıyoruz. Freelancer çalışanlar kurumsal kimliğe sahip olmadıkları için daha uygun fiyata çalışmalar yapabilmektedir. Ekonomik olarak avantaj sağlayan freelancer kişiler aynı zamanda beraberinde bir dezavantaj da getirmektedir. Müşteriler kurumsal bir kimlikle muhatap olmadıkları için mağdur olabiliyor. Profesyonel freelancer kişiler de bulunuyor elbette ancak arayıp bulmak gerekir. Örneğin serbest çalışan bir grafikerle iş yaptığınızı düşünelim. Gayet başarılı bir çalışma ortaya çıkarttığını varsayalım ancak elde edilen başarı sizi mutlu etmedi. Yapılan çalışmada bir revize istediğiniz zaman; bu isteğiniz karşılıksız kalabiliyor. Kurumsal bir kimlikle muhatap olmadığınız için mecburen elinizdeki video ile müşterilerinize hitap etmeniz gerekecektir. Freelancer’lar iki boyutlu animasyon fiyatlarını genellikle 75 $ – 400 $ olarak belirler.

1.3. Şirketler İçin 2D Animasyon Fiyatları

Şirketler; amatör ve freelancer’lara göre daha yüksek fiyatlar verirler. Bunun en büyük nedeni profesyonel çalışma yapılması ve kurumsal kimliğin getirmiş olduğu sorumlulukları yerine getirmek. Dolayısıyla animasyon fiyatları şirketler tarafından diğer kişilere göre daha yüksek verilmektedir. Amatör kişilere veya freelancer’lara vereceğiniz ücretten daha yüksek ücret vermek mantıklı mı peki? Gerçekten profesyonel bir çalışma istiyorsanız, kurumsal kimliğinizi güçlendirmek isterseniz evet mantıklı diyebiliriz. Profesyonel şirketler ortalama olarak dakika başına 2d animasyon fiyatına 400 $ – 3.000 $ arasında değişmektedir.

Sonraki bölüm üç boyutlu (3D) fiyatlarını içermektedir.

Üç boyutlu videoların yaklaşık ücretlerini görmek için okumaya devam edin.

2. Güncel 3D Animasyon Fiyatları

Üç boyutlu animasyon fiyatlarını Amatör, Freelancer ve Şirket olarak 3 alt kategoride vereceğiz. Bizler sadece yaklaşık fiyatları verebiliriz. Ücretler aklınızdaki senaryoya, karakter sayısına ve sahne tasarımlarına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. İşte amatörler, freelancerlar ve şirketlerin dakika başına animasyon fiyatları;

2.1. Amatörler İçin 3D Animasyon Fiyatları

Amatör kişilerin çoğu 3D animasyon için ücret teklifi veremezler. 3D animasyon genellikle bir ürünün yapılışını ve çalışma şeklini gösteren videoları içermektedir. Amatör kişiler, üç boyuta dönüştürmek için gelen talepleri reddederler veya açıklama yaparak iki boyutlu animasyonun daha uygun olduğunu anlatmaya çalışırlar. Dolayısıyla amatörler için 3D ücret teklifi yaklaşık olarak kestirilemez ancak buraya kadar okumuşken ön bilginiz olması açısından 100 $ – 500 $ arasında diyebiliriz.

2.2. Freelancer İçin 3D Animasyon Fiyatları

Serbest çalışan grafiker tasarımcıları ve animatörler, üç boyutlu animasyon işlerini tek başlarına gerçekleştiremez. Çünkü üç boyutlu animasyonlar çok daha fazla emek gerektiren ve koordinasyonu sağlayarak ilerlenmesi gereken işlemleri barındırmaktadır. Tek bir kişinin üç boyutlu animasyonu sahneler tasarlayıp, 3D karakterler tasarlayıp, bunlara texture gerçekleştirip ve animasyona dönüştürmesi oldukça güçtür. Bunu doktor mesleğine benzetebiliriz. Bir doktor sağlıkla ilgili çoğu konuda fikir sahibi olabilir ama uzmanlığı tek bir alandadır. Aynı doktor hem kardiyoloji uzmanı hem nörolog hem cildiye hem cerrah olamayacağı gibi, bir kişi aynı zamanda hem grafiker hem animatör hem kurgucu olamaz. Dolayısıyla freelancerlar sadece tek kişi olarak değil, genellikle ekip olarak çalışırlar. Ekibin ise dakika başına animasyon fiyatları 400 $ – 1.500 $ belirtebiliriz.

2.3. Şirketler İçin 3D Animasyon Fiyatları

Üç boyutlu çalışmalarınızda en verimli olacağınız kategori Şirketler kategorisidir. Şirketlerin belirli tasarımcı ve grafiker ekipleri olduğu için isteklerinizi daha hızlı karşılayabilirler. Elbette ki kaliteli hizmet ucuz değildir. İsteklerinizi karşılamak için direnç göstermezler ancak anlaşma yapmadan önce detayları mutlaka belirlemelisiniz. Animasyon çalışmanız bittikten sonra beğenmediğiniz bölümler olduğunda revize talep edersiniz. Şirketler genellikle taleplerinizi iş başında anlaşmanızda var ise geri çevirmezler ancak diğer kategorilerde aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Her video dizayn işlerinde en az 1 revize hakkı bulunmaktadır. Dolayısıyla şirketler 3D animasyon fiyatları ortalama 750 $ – 5.000 $ arasında değişmektedir. Dakika başına animasyon fiyatları ile ilgili sıkça sorulan soruları aşağıda derledik. Göz atmanızı faydalı buluyoruz.

Animasyon fiyatlarıyla ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Soruların yanıtlarını görmek için sorunun üstüne tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz animasyon yaptırabilir miyiz?

Hayır. Ücretsiz şekilde animasyon hizmeti sunan kişiler, dernekler veya özgür bir topluluk bulunmuyor.

Amatör mü freelancer mı şirket mi tercih etmeliyiz?

Aklınızdaki senaryoya göre sorunun cevabı değişir. Amatör şekilde animatörlük ve grafikerlik yapan arkadaşlarımızı, profesyonel bir çalışma ihtiyacınız yoksa tercih edebilirsiniz. Orta bütçeli bir işletmeyseniz veya mobil uygulama tanıtımı yapacaksanız freelancer kişileri öneririz. Ürün ihracatı veya uluslararası işler gerçekleştiriyorsanız ve potansiyel müşterilerinizin kurumsal kimliğinize güvenmesini istiyorsanız animasyon şirketleri ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Animasyon video siparişi verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle aklınızdaki senaryoyu tam olarak muhatabınıza anlatınız. Bulabiliyorsanız beğendiğiniz örnek bir çalışmayı ekiplere gönderiniz. “Bakın gönderdiğim video gibi bir video olabilir.” şeklinde örnek gösterirseniz daha sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. Tahmini olarak teslim süresi, kaç adet revize hakkınızın olduğunu mutlaka sormalısınız. Aylarca süren çalışmalar mevcuttur. Zaman mağduru olmanızı istemeyiz.

Animasyon işlerinde teklifler KDV dahil midir?

Hayır. Animasyon şirketleri genellikle tekliflerini KDV hariç verirler. Fiyat tekliflerinin KDV dahil mi olduğunu mutlaka sormalısınız. Bazı işletmeler KDV dahil fiyat verirler ve tekliflerinde belirtirler.

Animasyon video işlerinde KDV oranı kaçtır?

Animasyon video işlerinde KDV oranı %18’dir.

Acil ihtiyacım var. En hızlı çalışma hangisidir?

En hızlı tamamlanacak çalışmalar iki boyutlu çalışmalardır. Sipariş aşamasında lütfen durumun acil olduğunu belirtiniz.

Çizgi film yaptırıp youtube kanalı açmak mümkün mü?

Evet. Özgün bir çizgi film dizisi yaptırarak televizyon kanallarına satış yapabilir veya youtube kanalı açabilirsiniz. Fakat; çizgi filmi oluşturmak yüksek bütçe istemektedir. Çizgi filmler genellikle üç boyutlu olur. Üç boyutlu videoların ücretleri karakter sayısına göre ve hareketlere göre büyük değişiklik gösterebileceğinden, fizibilite çalışmanızı iyi yapmanız gerekir. Çizgi film oluşturmak için yüksek bütçeye ihtiyaç vardır. Amatör şekilde çizgi film girişimciyseniz mantıklı sonuçlar ortaya çıkmayacaktır. Bütçe sorununuz yoksa bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Çalışmalarımız başka müşterilerle paylaşılıyor mu?

Özgün bir çalışmaya ihtiyacınız varsa ve çalışmanız özgün olarak yapılıyorsa zaten başka müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Dolayısıyla özgün çalışmalarınız başka müşterilerle paylaşılmamaktadır. Ancak, size ait çalışmalar esnasında oluşturulan objeler farklı müşterilerimizin çalışmalarında kullanılabilir. Örneğin sizin çalışmanızda mail ikonunu gösteren obje oluşturulursa, başka bir müşterimizin işinde mail ikonunu kullanabiliriz. Anlaşma sırasında ve talebiniz halinde, sizin için oluşturulan hiç bir materyali kullanmayabiliriz. Direksiyon sizde.

Aklınızdaki düşünceleri eğlenceli, basit ve ekonomik şekilde animasyona dönüştürmek için sabırsızlanıyoruz. Firmalar için Şirkete Özel Videolar, sevdiklerinizi sevindirmek için Sevgiliye Özel Videolar, Anneler Günü/Babalar Günü/Doğum Günü Videosu/Evlilik Yıldönümü Videosu/Sevgililer Günü videosu gibi özel gün kutlamaları için Özel Gün Kutlama Videoları, beyaz tahta animasyonları için Whiteboard Animasyon ve aklınızdaki düşünceye uygun maddeler görmediyseniz Her Türlü Animasyon sayfamıza göz atabilirsiniz.

919
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Tanitimvideosu.com
Tanitimvideosu.com
Merhaba!
İstediğiniz çalışmayı tarif edebilir misiniz?
1